Členovia výboru a komisií | Listy vlastníctva a výmery | História a Zákony |
Vážení členovia pozemkového spoločenstva urbarialistov Vyšná Oľka.
Cieľom tejto stránky je poskytnúť Vám, podielnikom prehľad o aktivitách v našom urbári. Stránku som vytvoril na základe schváleného návrhu na Valnom zhromaždení a všetky údaje sú z verejných zdrojov alebo zo zhromaždenia zo dňa 7.9.2024. Možnosti tejto stránky sú ale širšie. Môže tu byť zverejňovaná dokumentácia ako napr. Správa výboru, Správa lesného hospodára či rozpočet. Môžme ju využívať na oznamy, zvolávanie zhromaždenia členov či zverejňovanie foto/dokumentácie z ťažby. Rozhodnutie o tejto veci je na Zhromaždení členov, prípadne na Výbore.
Martin Libák, kontakt pre prípadné návrhy a úpravy: libak.martin@gmail.com
Starajme dobre sa o náše spoločné dedičstvo po prarodičoch.
Na valnom zhromaždení členov Pozemnkového spoločenstva urbarialistov Vyšná Oľka, konaného 7. septembra 2024 boli za účasti 56,9% podielnikov zvolení do orgánov a komisií:
Výbor Pozemkového spoločenstva:
predsteda Ján Ščerba
ekonóm Tatiana Hegedušová
člen Slavomír Bačovčin
člen Jaroslav Hrač
člen Anton Hlohinec
Dozorná rada:
Slavomír Švigár, Darina Hudáková, Martin Libák
Návrhová komisia:
Marián Vasilenko, Martin Libák, Ľuboslav Kováč
Mandátová komisia:
Darina Hudáková
Volebná komisia:
Anna Holodová, Mária Ruďaková, Vladimír Misár
Zapisovateľka: Mária Sitárová
Overovatelia zápisnice: Marta Drozdová, Peter Kmeť
Hospodár: Dušan Kaščák
- LV platné k dátumu 11.august 2024
LV 828 - výmera cca 0,5 ha
LV 913 - výmera 62,4 ha
LV 1139 - výmera 105,3 ha
LV 1141 - výmera 67,3 ha
celková výmera 235,5 ha
porastová mapa:
Zákony týkajúce sa pozemkových spoločenstiev:
Zákon 97 o pozemkových spoločenstvách
História urbárov na Slovensku
-urbár - (z lat. urbarium – mestská pozemková kniha) je súpis pozemkového majetku a povinností jeho užívateľov, poddaných, v období feudalizmu. Na Slovensku sú urbáre známe od 15. storočia. Vypracúvali sa pre obce podľa jednotlivých feudálnych panstiev. Jednotné urbáre sa zaviedli r. 1767 urbárskou reguláciou Márie Terézie. Ich úprava mala po zistení skutočného stavu o držbe a kvalite pôdy v jednotlivých obciach zabezpečiť hospodársku stabilitu roľníkov, odvádzanie vojenských daní (kontribúcia) a obmedziť svojvôľu zemepánov.Lesy, ktoré poddaní už v predtereziánskom období využívali na získavanie dreva, zber lesných plodov a na pastvu na základe užívacieho práva, sa v urbárskej regulácii zahrnuli pod takzvané urbárske úžitky (benefície). Od feudálneho zaťaženia bola urbárska pôda čiastočne oslobodená konštitučnými zákonmi z r. 1848. Urbársky patent z r. 1853 zrušil dovtedajší urbársky pomer, užívateľov pôdy vyhlásil za jej vlastníkov a určil podmienky vydeľovania bývalých urbárskych úžitkov zo zemepanských majetkov. Zákon z r. 1871 určoval rozlohu lesov a pasienkov pripadajúcich na jednu usadlosť. Vlastníci pridelenej pôdy zakladali na princípe spoluvlastníctva takzvané spolky bývalých urbarialistov. Urbárske spoločnosti pôsobili na Slovensku do r. 1958, keď boli zákonom zrušené. Po r. 1989 sa s reštitúciou pôvodných vlastníckych práv zákonne znovu upravujú i práva na poľnohospodársku i lesnú pôdu a urbárske spoločnosti sa obnovujú ako pozemkové spoločenstvá.